Tæt kamp for Viking i Open 2

BK Viking open 2 holdet var igen i denne weekend i aktion. Denne gang på hjemmebane i Viby.

Efter en rigtigt god opvarmning fik vi desværre en noget rodet start på første serie, hvilket førte til, at vi traditionen tro tabte første serie. Og vi var dermed bagud med 116 kegler.  I anden serie tog vi os noget sammen og endte med vinde denne serie med 35 kegler og hentede dermed dagens første point.

I tredje serien tabte vi lidt pusten efter baneskiftet, men det lykkedes os alligevel at hente 33 kegler og de næste to point, da holdet fra BK Viby også lige skulle i gang igen.

4. serie blev en tæt spillet runde med flotte serier fra tre af holdes spillere trods urolige lyst bowler på den ene side. Desværre havde Stefan tabt pusten og det endte med et nederlag på 27 kegler.  Dermed endte kampen med et nederlag, hvor BK Viby kunne tage hjem med en sejr på 6-4. På trods af dette har topholdet hentet 10 point i sæsonen to første kampe. Tre hold har nemlig 10 point på en delt førsteplads.

Vi takker for alt opbakningen fra de andre Vikinger, der også var i hallen

Se stillingen her.