Openholdet sikker på bronze efter sejr

Otte point var påkrævet hvis Vikings Openhold skulle være sikker på medalje før sidste kamp – og otte point var hvad det blev til.

Med en svær udekamp mod topholdet Puds i sidste runde, var målet for søndagen klar for BK Vikings hold i Openrækken – få point nok til at sikre en medalje.

 

Modstanderen var holdet, der indtog den efterfølgende plads i rækken – Silkeborg Bowling Team. Med et forspring på fire point inden opgøret, var kravet en sejr på mindst 8-2, hvis medaljen skulle sikres.

 

Med 694-650 i første serie blev de første to point hurtigt sikret, men i anden serie manglede det sidste og gæsterne hentede en snæver sejr på 659-646.

 

Efter baneskiftet tog Viking dog fat og så sig aldrig tilbage – en fremragende tredje serie, hvor laveste score ved 193, blev vundet med klare 824-678, og mens fjerde serie ikke nåede helt samme niveau, blev den alligevel vundet med 96 kegler, 737-641.

 

8-2 – og bronzen er hjemme.

 

Topscorer blev Martin, der gjorde comeback efter næsten fem måneders kamppause, og scorede fine 788 kegler med tre serier over 200. Nicolai fulgte efter med 727, mens Stefan og Jesper noterede hhv. 694 og 692.