Markus Bergendorff udtaget til ungdoms-EM på hjemmebane

For tredje gang på stribe er BK Vikings Markus Bergendorff udtaget til det danske ungdomslandshold, der skal spille EM i Odense

Søndag blev ungdomslandsholdet, der i påsken skal spille EM, udtaget. For tredje år i træk var BK Vikings Markus Bergendorff med på holdet, der skal forsøge at hente medaljer når Odense Bowlinghal i påsken danner rammen om UEM.

 

Markus har nydt stor succes ved sine første to mesterskaber, hvor han i 2012 ved UEM i Løvvang var med til at hente en sølvmedalje i Team, fik en flot bronzemedalje med hjem i All-Event og en kvartfinaleplads ved Masters. Sidste år blev det til en bronzemedalje i Single og endnu en plads i kvartfinalen ved Masters.

 

Ungdomslandstræner Michael Bai har udtaget følgende spillere til UEM 2014:

Drenge:

Nichlas Christensen, Trekanten KIF

Martin Øager Pedersen, BK SISU

Markus Bergendorff, BK Viking

Rasmus Bering, Sundby

Hjemmereserve: Jeremy Andreas Christensen, Stenhuset

 

Piger:

Rikke Nørgaard Johansen, Stenhuset

Caitlin Gales Dicay, Sundby

Pernille Fischer Nielsen, Pin-Crackers

Mika Guldbæk, Stenhuset

Hjemmereserve: Christine Hansen, Hjørring BC