Liga-herrer: To kampe imod ST og lokalrivalerne endte med en lykkelig slutning

BK Viking bedste herrer fik sæsonens første sejr imod ST, men måtte se sig slået af lokalrivalerne for Team Aarhus i weekenden.

LØRDAG

BK Vikings herrer fik en hjemmesejr på 30-18 over ST, der havde større udfordringer på 32 fods olien end Vikings herrer. Sejren kom ikke let i hus, men den gjorde, at BK Viking kom væk fra bundplaceringen i landets bedste række.

Holdet startede ikke med lyn og torden og kun Rasmus lavede en flot serie på 266 kegler. Resten lå fra 137 til 182 i seriescore, hvilket resulterede i kun to point i den første serie - holdet måtte se sig slået med 90 kegler.

I anden serie gik det lige omvendt. Holdet fandt det gode spil frem og vandt 6-2 og lavede 200 i snit pr. spiller – 1202 kegler i holdscore. Rasmus endnu en gang topscorer med 247 kegler. I tredje serie som den første, hvor ST igen vandt 6-2, og med Rasmus igen var den højst scorende med 221 kegler og Jens med 214 kegler. Resten af holdet spillede ikke godt og lå i mellem 141-184 kegler.

Derfor var holdet igen opsat på at minimum vinde 6-2 igen, og derved få udlignet den samlede stilling. Og holdet gjorde det. De vandt 6-2, og samlet med 15 kegler, og inden de sidste to serier var scoren helt  lige med 16 point til begge hold.

I de sidste to serier tog BK Vikings herrer ikke foden fra speederen, og vandt suverænt de sidste serier med 6-2 og hele 8-0, der udslaget for den store sejr på 30-18.

Rasmus        1349 kegler
Jens              1245 kegler
Jan                1182 kegler
 

SØNDAG

Imod lokalrivalerne fra Team Aarhus kunne BK Viking ikke rigtig finder gearet. Holdet kom aldrig i gang. Banerne var udmærket og det samme var olieringen, men vi må erkende, at modstanderne bare var skarpere i kampens første fire serier, og at de viste, at venstre-lomme gang på gang gav den største sandsynlighed for en strike.

BK Viking blev slået 2-6, 2-6, 0-8 og spillede fjerde serie uafgjort 4-4. Team Aarhus var derfor foran med hele 24-8 inden kampens sidste to serier.

Men ligesom om lørdagen fandt BK Viking det rigtige gear og speederen, og vandt de sidste to serier og tog 14 ud af 16 point, hvilket gjorder, at der blev ”stille i Aarhus”. Hjemmeholdet og tilskuerne blev meget stille, og BK Vikings herrer undgik et kæmpe nederlag.

Hjemmeholdet vandt således ”kun” med 26-22 , og derved kom BK Vikings herrer væk fra sidstepladsen i bowlingligaen.

Jens              1196
Rasmus        1182
Dennis          1181