Jimmy Dan Mortensen er europamester

Lettere forsinket nyhed, men i sommers blev Jimmy Mortensen Europamester i 5-mandshold sammen med Jesper Agerbo, Thomas Larsen, Mik Stampe, Anders Lousdal og sidst men ikke mindst Frederik Øhrgaard

Guldmedaljen ved Europamesterskabet i München var den første medalje i 22 år til et dansk hold ved ethvert mesterskab i denne disciplin. Vi lå nummer 3 efter indledende runde, og startede med at møde Norge.

En meget spændende kamp, som dog blev afgjort relativt sikkert efter stabilt spil af danskerne :-)

I finalen skulle vi møde Finland, som forinden havde slået Sverige i en ensidet affære. Det kan lige nævnes, at Finland mistede scoren for en spiller, da denne besluttede sig for at ryge en cigaret imellem serierne. Det gør det måske endnu mere imponerende at de nåede finalen.

Finalen var spændende indtil 8 rude, hvorefter det bare var en stor nydelse af spille de sidste ruder :-) Danmark vinder 1039 mod 977.