Hjørring blev spist af BK Viking i landspokalturneringens 2. runde

Turen gik tidlig lørdag morgen imod det nordlige Danmark, hvor BK Viking skulle spille deres første kamp i landspokalturneringen. Fem friske gutter blev sat i bussen derop. Dennis, Peter, Jens, Jan og Rasmus spillede de lokale værter BK Hjørring ud af deres egen hal.

Jan Skovgaard                   560

Peter Jensen                      587

Jens Sørensen                   650

Dennis V. Larsen               683

Rasmus Ussing                  746


1025, 1136 & 1065 kegler blev der lavet i de tre vundne serier, hvor modstanderholdet lavede cirka 950 kegler i de første to serier, men de gav os kamp til stregen i den sidste serie, som kun blev vundet med 25 kegler, hvor både Dennis og Rasmus lukkede i 10. rude.

Efterfølgende gik turen til den lokale grillbar, hvor humøret var helt i top. God start på weekenden for BK Vikings unge bowlingdrenge, der både fik en sejr med hjem og maven fuld af dejlig sovs. I 3. runde skal de en tur til Viborg, hvor de skal møde ST, der ligeledes vandt deres kamp i anden runde over tre serier.

Se kampens resultater her

Pokalhold Hjoerring 1

Pokalhold Hjoerring 2