Herrerne klar til 1. division efter ny storsejr

Vikings 2. divisionsherrer overlod intet til tilfældighederne og spillede sig i 1. division og tæt på guldet med sikker sejr.

Der står 1. division på programmet på såvel herre- som damesiden i den kommende sæson hos BK Viking. Mens damerne søndag eliminerede enhver risiko for nedrykning, sørgede 2. divisionsherrerne med sæsonens højeste keglefald for at fjerne enhver teoretisk mulighed for ikke at sikre sig adgang til 1. division.

 

Modstanderen var LBC, der allerede inden søndagens kamp, var så godt som sikret nedrykning, men der var ingen nåde at spore hos vikingerne. Første serie bød på klar sejr til Jakob og Peter, der vandt med 430 mod 311, men hvad der ikke var af spænding hos den double, var der hos de øvrige. Karsten og Claus hentede dog sejren hjem mod 14 kegler, 383-369, mens John og Leif sejrede med 345-330.

 

I anden og tredje serie tog den ene af LBCs doubler dog fat, og sejrede med 462-404 og 419-403 i sine kampe mod først Karsten og Claus og siden Jakob og Peter. Det var dog også alt LBC kunne få på dagen. I de øvrige kampe var der reelt klasseforskel og trods nederlaget til én double i begge serier, vandt Viking begge serier med næsten 200 overskydende kegler.

 

Mens anden og tredje serie vidnede om klasseforskel, var sidste serie en decideret ydmygelse. 464-326, 427-282 og 405-336 – samlet 1296-944 – lød seriescorerne på, og sejren var hjemme med 28-4.

 

Det samlede keglefald på 4920 var 53 flere end i den seneste kamp og dermed sæsonbedste, og med sejren har holdet nu hentet 58 af 64 mulige point over de seneste to kampe – og imponerende 72 af de seneste 80 mulige point.

 

Topscorer blev Claus, der noterede flotte 915 (206, 198, 256, 255), mens Leif (850), Jakob (843) og Peter (med fem strikes som afslutning for akkurat at nå 800) også alle spillede med mindst 200 i snit på dagen.           

 

I den samlede stilling blev forspringet til Hjørring BC på andenpladsen udbygget til 18 point, efter Hjørring hjemme slog BK Viborg med 24-8, og Fight, der var nærmeste hold i kampen om oprykning, måtte nøjes med 16-16 på udebane mod Team Aarhus, og er dermed uden mulighed for at nå en plads i top 2, der rykker op i 1. division.

 

Sidste runde spilles på lørdag, hvor Viking gæster ST i Viborg, mens Hjørring skal på besøg hos Team Aarhus. Med 14 point vil guldet være sikret og den anden guldmedalje på stribe for holdet være hjemme – sidste år rykkede holdet akkurat op i 2. division efter en tæt kamp med Pletskud om sejren i Jyllandsserien.