Fjerde sejr på stribe for Vikings comebackdamer

Starten var ikke som ønsket, men efter fire seriers bowling stod BK Vikings 1. divisionsdamer med sin fjerde sejr på stribe.

Da Vikings damer for lidt over en måned siden gæstede Hjørring BC var det med en placering i den kedelige ende af tabellen – søndag kunne Viking tage imod Hjørring med en fjerdeplads at forsvare i 1. division.

 

Hjørring åbnede bedst og vandt første serie med 4-2 – Vikings to point blev sikret med snæver margin efter den ene trio vandt med 520-516 – og også ved anden series afslutning kunne Hjørring sætte fire point ind på kontoen efter hvert hold vandt sin ene trio ganske sikkert.

 

Tredje serie blev tæt på begge banesæt – mens den ene trio vandt med 480-469 måtte den anden se sig slået med én ærgerlig kegle, 547-548, efter en misset tiende rude. Damerne lod sig dog ikke slå ud af de to missede point og leverede en stærk sidste serie, hvor begge trioer vandt forholdsvis sikkert – hhv. 536-501 og 560-513.

 

Dermed kunne Viking med sin fjerde sejr i træk – siden nederlaget i Hjørring i sidste måned, hvor damerne kun var fem afsted – og med 14-10 blev fjerdepladsen konsolideret, og med 25 point ned til både Hjørring BC og BK Viborg (samt Sydjysk Bowlingteam, hvis søndagskamp dog endnu ikke er indtastet på Bowlingportalen), er nedrykningen endegyldigt afværget før turen til Brørup mod Sydjysk Bowlingteam på lørdag.

 

Topscorer i søndagens kamp blev Helle, der scorede 814 kegler, mens Rikke og Mette med hhv. 725 og 713, fulgte efter. Lotte gjorde comeback efter næsten et halvt års kamppause, og spillede de tre sidste serier.