BK Vikings ligahold lukkede sæsonen med dobbeltsejr

Ligaherrerne hentede sejr både lørdag og søndag, da de i weekendens sidste runde havde besøg fra Sjælland.

Lørdag kom topholdet fra Sporvejene BK på besøg i Viby og efter en højtscorende affære trak vikingerne det længste strå og sejrede med 20-12. Rasmus (972), Markus (940) og Jimmy førte an på vej mod sæsonhøjeste 5347 kegler i den fine sejr, der blev grundlagt med 8-0 i anden serie.

 

Søndag var det Center, der slog turen forbi Viby – Center var inden kampen placeret på sidstepladsen i Bowlingligaen og skulle bruge en storsejr for at have en realistisk chance for overlevelse. Gæsterne åbnede bedst og vandt første serie 6-2. Efter 4-4 i anden serie tog Viking dog fat og hentede 14 af 16 mulige point over de sidste to serier og sikrede en sejr på 20-12. Rasmus (918), Dennis (888) og Jimmy (884) var topscorerne søndag.

 

De 44 point ændrede dog ikke på placeringen i tabellen, hvor Viking endte på femtepladsen, 57 point foran Sydjysk Bowlingteam, der med syv points margin sikrede sig overlevelse i Bowlingligaen, men også 22 point fra den slutspilsgivende fjerdeplads, der gik til Aalborg Bowling Team.

 

Slutstillingen i Bowlingligaen – hvorfra top 4 altså går til slutspillet, der spilles 3.-4. maj i Odense – blev som følger:

1. Sporvejene BK – 286 point

2. Trekanten KIF – 259

3. Enghaven – 255

4. Aalborg Bowling Team – 254
-----------------------------------
5. BK Viking – 232

6. Sydjysk Bowlingteam – 175
-----------------------------------
7. BK Outsiders – 168

8. Center - 163