BK Vikings herrer og damer er flyvende og klar til Jysk-finale

Klubben har således to hold med, når der spilles Jysk-finale kl.12.00 søndag d. 12. april i Bowl’n’fun i Kolding.

Dameholdet, bestående af Rikke, Mette, Helle og Conny, kvalificerede sig allerede til finalen tilbage i november måned og skal i finalen møde syv andre hold, der vil prøve at vinde titlen som Jyllands bedste trekvindshold i bowling.

Flere tilmeldte herrehold gjorde, at sidste års vindere af turneringen havde en længere vej til finalen, der nu også inkluderer hold fra Fyn. BK Vikings herrer, bestående af Dennis, Jan, Rasmus og Jens, gik ubesejret igennem alle runde i sidste sæson og i denne sæson har holdet kun tabt en enkelt kamp på vej imod finalen.

Hvis nogle medllemmer skulle have lyst til at bakke holdene op, og se hvordan en sådan finale afvikles, så er de mere end velkommen!

- Knæk og bræk til både damerne og herrerne i Kolding.

 

Her er et "sejr-selfie" fra sidste års finale i Aalborg:

jyskfinale_guld_2014