BK Vikings herrer fra 2. division blander sig nu i topstriden

Vikings 2. divisionshold har spillet sig ind i den tætte kamp i toppen af rækken efter sejr både lørdag og søndag i weekenden. Dermed er den svage sæsonstart lagt bag holdet, der vandt en snæver, men fuldt fortjent, 18-14-sejr hjemme i Viby lørdag mod BK Outsiders, og søndag hentede en flot 20-12-sejr i Aarhus mod topholdet Team Aarhus.

Lørdagen bød på flere tætte afgørelser. Første serie blev vundet med samlet fire kegler, hvilket sikrede 4-4, mens to af doublerne i anden serie måtte se sig besejret snævert (348-349, 353-364). Til gengæld sørgede Claus Pedersen (783) og Carsten Carlsen (721) med en klar sejr for at også anden serie endte 4-4.

I tredje serie var marginalerne både med og mod Vikingerne – Peter M. Jensen (793) og Brian Pedersen (723) hentede en 399-398-sejr i deres double, mens Leif Jensen (772) og Jakob Kvistholm (557/3) noterede dagens højeste doublescore med 415. Samlet endte serien dog med et nederlag på sølle to kegler efter, hvilket igen gav 4-4.

Indstillet på at vinde kampen blev der dog leveret en god indsats i sidste serie, hvor to af doublerne blev vundet og med en samlet sejr på 92 kegler gav det 6-2, og samlet 18-14.

Indledningen søndag i Aarhus var fremragende for holdet. Et fabelagtigt comeback af Carsten (726) og Claus (698) sikrede en sejr på fem kegler, mens Peter (751) og Brian (750) vandt med én kegle og Jakob (696) og Leif (801) sejrede med 14. 8-0 med 20 overskydende kegler.

I anden serie blev det til to klare sejre og et klart nederlag og med 6-2 var der opbygget en føring på hele 14-2. Tredje serie blev dog et antiklimaks, da ingen af doublerne formåede at vinde – men der blev taget revanche i sidste serie.

Peter og Brian sejrede med 36 kegler i sidste serie – og det lignede længe de to eneste point, det skulle blive til; og dermed en ærgerlig 16-16-kamp efter 14-2-føringen. Men præcis som i første serie rejste Carsten og Claus sig fra de døde og leverede et stærkt comeback – afsluttet med to gange tre strikes i tiende rude – og sejrede med ni kegler. 45 kegler oppe på de to afsluttede doubler – samme antal kegler Jakob og Leif forud for tiende rude var bagud. Jakob doublede i tiende og da Leif satte sin første skulle der blot bruges to kegler i det efterfølgende slag for at sikre sejren. Med 19 overskydende kegler blev serien vundet 6-2 og kampen med 20-12.

Den præstation sender Viking op på fjerdepladsen i 2. division med 121 point – ét færre end BK Outsiders på tredjepladsen. Hjørring BC rykkede med en 28-4-hjemmesejr til tops med 138 point, mens Team Aarhus på 127 point indtager andenpladsen. Stars & Strikes indtager femtepladsen, tre point bag Viking.

Næste kamp er 30. november i Løvvang imod LBC, der ligger sidst i divisionen med 89 point.