BK Vikings bowlingligaherrer ubesejret i weekendens kampe i det snefyldte Nordjylland

Store mængder sne kunne ikke stoppe BK Vikings bowlingherrer, da de i weekendens kampe skulle spille imod BK Outsiders og Aalborg Bowling Team.

Trods store mængder sne formåede BK Vikings herrer lørdag at komme sikkert til Brønderslev, hvor de fik en fortjent sejr på 22-10. Sejren kunne godt have været større, da BK Outsiders efter tre serier kun havde fået 4 point, og dermed fik de 6 point i lørdagens sidste serie til vores bowleres store skuffelse.

Den førsteserie tabte Dennis og Göran med én kegle, og derfor var holdet foran med 14-2 efter to seriers spil. Efter den tredje serie blev føringen udbygget  yderligere til 20-4, og det var derfor til stor skuffelse, at kun vinde kampen med 22-10.

Alle vores drenge spillede stabilt på den 41 fod lange profil, hvor Jimmy gjorde sig særligt bemærket med 959 kegler. Et snit på næsten 240 kegler pr. serie.

Jimmy           959 kegler

Rasmus U.    836 kegler

Markus         835 kegler

Jens              828 kegler

Dennis          824 kegler

Göran           692 kegler

 Søndagen bød på endnu mere sne, og holdet kom tidligt i hallen, hvor Aalborg Bowling Team herrer ikke var til at se, da de havde spillermøde indtil kampstart. De havde leveret et skuffende resultat på hjemmebane imod Enghaven dagen før, og de skulle revanchere sig imod BK Viking, men sådan skulle det ikke gå… 

ABT fik en god start, hvor Dennis og Göran var den eneste double der fik point. Men efter følgende gjorde de andre sig godt bemærket, da de vandt deres kampe og derfor var kampen helt lige halvvejs inde i kampen – begge hold med 8 point.

I tredje serie vandt Viking to ud af tre doubler, men tabte desværre keglerne og ABT fik derfor også 4 point. I den sidste serie var det lige omvendt. BK Viking formåede kun at vinde en double, men vandt alligevel keglerne ed 1263-1221 og således gik det til at kampen sluttede 16-16, som BK Viking helt sikkert kunne være mest tilfreds med, da de lavede flest point over hele weekenden af alle hold i Bowlingligaen.

Igen spillede alle vores drenge rigtig godt, og niveauet var helt sikkert hævet fra kampen imod Outsiders. Både ABT og Viking vidste godt spil, men igen blev Jimmy bedste mand i kampen med 966 kegler – syv kegler mere end dagen før. Rigtig flot spil af Jimmy, som over hele weekenden viste landsholdsklasse ved at lukke i pressede situationer og derved lægge presset over på modstanderne, der tydeligvis ikke havde samme evner til at klare situationen.

Jimmy lukker 10.rude og vender sig om før kuglen rammer keglerne og siger smilende til modstanderen: ”Nu skal du ud og lave et kryds mere”, (hvis de skulle have to point). Han formåede heligivis ikke at gøre Jimmy stykket efter :-)

Jimmy           966 kegler

Markus         871 kegler

Rasmus U.    865 kegler

Jens              856 kegler

Dennis          840 kegler

Göran           822 kegler

 

Facaden til Brønderslev bowlinghal:

Brønderslev_facade

 

Stien fra parkeringspladsen indtil Løvvang bowlingcenter:

Sne_loevvang